Наймістичніше свято

     Хелловін. Моторошна темрява і зловіща тиша… В цю, без сумнівів, найстрашнішу ніч року, вулиці сповнені нечистю, яка лякає перехожих… Вампіри, зомбі, привиди і демони – саме вони є одвічними супутниками Хелловіну. Таке враження, ніби перед очима постає кадр із якоїсь голлівудської «страшилки». А що ми знаємо про це неоднозначне свято?

  Чорні й помаранчеві кольори, переддень 31 жовтня, гарбузи-підсвічники, різноманітні костюми, пронизливі «страшилки» — приблизно такі асоціації виникають, коли ми уявляємо це свято… Насправді, за багаторічну історію свого існування воно обросло багатьма легендами, традиціями і навіть назвами. Мало хто знає, що в деяких країнах його називають Днем реформації, Кельтським Новим роком або Днем мертвих.

      Слід зауважити, що свято Хелловіну виникло в дохристиянські часи серед кельтських племен, що населяли території сучасної Британії, Ірландії і північної Франції.

     У кельтів існувала традиція святкувати початок кожної пори року. Саме тому на 31 жовтня випадає найголовніше кельтське свято Самхейн (Samhain). Згідно з давніми віруваннями, в цей день відкривалася межа між світом живих і мертвих. Кельти надавали цьому звичаю великого значення, аби не стати жертвою тіней мертвих, вони виряджалися у звірині шкури, гасили вогнища у своїх домівках і усім своїм виглядом намагалися відлякати привидів. Звідси й традиція із перевдяганням.

    Пізніше, у IХ столітті нашої ери, Західна церква, за указом папи Римського Боніфація ІV, почала відзначати День Усіх Святих 1 листопада, що співпало з древнім святом Самайну і отримало в англійські мові назву «All Hallow’s Eve», яка пізніше скоротилася до Halloween. А вже наприкінці ХIХ століття до США, де це свято дуже популярне, Хелловін привезли емігранти з Британії. Перші масові гуляння у великих містах почали проходити в 1920-х роках.

    Що стосується всім відомої традиції майструвати страхітливі ліхтарі з гарбузів зі свічкою всередині, то походження її також описується легендою. Відповідно до неї, ірландський коваль на ім’я Джек зумів двічі обдурити самого диявола і взяти з нього обіцянку відмовитися від посягання на його душу, що убезпечувало коваля від потрапляння після смерті в пекло. Але не потрапив він і у рай, тому змушений був поневірятися по землі в очікуванні Судного дня. Свій шлях Джек висвітлює шматочком вугілля, ховаючи його від негоди всередині порожнього гарбуза. Англійською гарбуз зі свічкою всередині так і називається: Jack-o-Lantern, що означає «ліхтар Джека».

Цікаві факти про свято

  • В деяких країнах спеціально до цього свята вирощують величезні сорти гарбузів, так як попит напередодні дуже високий. Кожен хоче своїми руками вирізати найоригінальніший символ та поставити його на вікно, щоб відганяти злих духів.
  • Головні кольори свята: чорний – символізує смерть і темінь ночі, помаранчевий – збір урожаю в минаючому році.
  • Кожен рік тільки в Америці прості громадяни витрачають на підготовку до свята (крім солодощів), більше 2,5 мільярдів доларів, точну цифру по всьому світу досить складно визначити навіть експертам. Цей факт виводить Хелловін на перші позиції найкомерційніших фестивалів світу!
  • У США найдорожчий грошовий приз у сумі 25 тис. доларів отримує той, хто виріже найоригінальніший Джек-ліхтар з гарбуза.
  • Найбільшим гарбузом у світі до Хелловіну вважається плід вагою 655 кілограмів, вирощений фермером з Канади.
  • Нещодавно свято було включене в список найрозповсюдженіших фобій серед дітей.
  • Перші Джек-ліхтарі вирізали з ріпи, вони були невеликого розміру та їх виставляли по декілька штук на кожне підвіконня, а також підвішували до воріт і дахів.
  • Вперше носіння маскарадних костюмів на Хелловін зареєстровано в 1895 році в Шотландії, коли діти в масках ходили по хатах і отримували тістечка, фрукти та гроші.
  • У Китаї, Halloween відомий як Teng Chieh — день поминання предків. В цей день перед фотографіями померлих родичів ставиться їжа і вода, а також ліхтар, що висвітлює шлях душам предків, які подорожують в ніч Хеллоуїна.

 

Категорія: Бібліотечне дозвілля | Додав: Kirillova (31.10.2017)
Переглядів: 592 | Рейтинг: 3.8/6
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: