Сьогодні в Україні відзначають трагічну дату.
18 травня 1944 року НКВС почав операцію із примусового виселення кримськотатарського населення із Кримської АРСР. Офіційною причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар із нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.
Операція з депортації почалася рано вранці 18 травня 1944 року і закінчилася о 16:00 20 травня. Для її проведення було задіяно війська НКВС кількістю понад 32 тисячі осіб. Депортованим відводили від декількох хвилин до півгодини на збори, після чого їх на вантажівках транспортували до залізничних станцій. Звідти ешелони з ними відправляли до місць заслання. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, часто розстрілювали на місці. У дорозі засланців годували рідко і часто солоною їжею, після якої хотілося пити. У деяких ешелонах засланці отримали їжу вперше і востаннє на другому тижні шляху. Померлих ховали нашвидкуруч поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі.
Того страшного року було виселено 183 155 осіб. За офіційними даними, в дорозі загинула 191 людина. Останній поїзд було розвантажено 8 червня 1944 року. Більшу частину було виселено до Узбекистану (151 136 осіб) та прилеглі райони Казахстану (4 286 осіб) і Таджикистану, невеликі групи було відправлено в Марійську АРСР (8 597 осіб), на Урал і в Костромську область.
Значна частина кримських татар загинули у перші роки заслання. За оцінками різних радянських офіційних органів не витримали розлуки з домом від 15-25% від депортованих татар, за оцінками активістів кримськотатарського руху, які збирали відомості про загиблих в 1960-і роки цифра загиблих набагато більша - до 46%.
У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримців і проголосила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
15 травня 2016 року кримсько-татарська співачка Джамала перемогла на конкурсі "Євробачення" у Стокгольмі із піснею "1944", присвяченою саме подіям депортації кримців, від якої постраждали її близькі родичі.
|