Білозерське - місто районного підпорядкування з 1966 р., розташоване на відстані 15 км на північ від міста Добропілля і однойменної залізничної станції. Його загальна площа 248 гектарів. Населення на 01.01.2004 р. налічувало 17,8 тис. жителів. Білозерська міська рада, до складу якої віднесено селище Бокове, підпорядкована Добропільській міській раді. Свою назву місто одержало від хутора Білозірка, з якого воно бере свій початок у 1913 р.
На початку 20-го століття на місці нинішнього селища Бокове придбали землю декілька сімей заможних селян (Савченко Олексій, Тарасенко Микола, Ходуси - Олексій і Митрофан) і збудували там свої садиби. Так в 1913 р. з'явився хутір Білозірка. Він знаходився неподалік від центрального шляху, що зв'язував Степанівську та Гришинську волості Бахмутського повіту Катеринославської губернії. В 1930 р. після колективізації землі хутора відійшли до радгоспу «Більшовик».
Під час Великої Вітчизняної війни в 1941-1943 роках біля хутора Білозірка, що знаходився біля дороги в напрямку Степанівка - Барвінково, декілька разів проходили жорстокі бої бійців Червоної Армії з фашистськими військами. Хутір дуже постраждав від боїв у 1943 р.
Ще задовго до Вітчизняної війни в 1929-1932 роках геологи тресту «Артемгеологія» відкрили значні запаси кам'яного вугілля поблизу річки Самари і її лівих притоків - річок Водяна і Гнилуша. Ще тоді тут пробурено біля тридцяти свердловин різної глибини до пластів Самарського комплексу. Але тільки після війни в 1945-1947 роках інститутом «Південгіпрошахт» (Харків) запроектовані нова шахта № 3 «Добропілля» з селищем Білозерське.
У серпні 1947 р. біля хутора Білозірка на схилі балки Крейдяна маркшейдери Дерипалко і Чулков забили перші кілочки для будівництва нової шахти №3 «Добропілля». Будівництво шахти вело будівельне управління тресту «Сталіномехшахтобуд» (начальник будівництва А. І. Коломійцев, головний інженер В. А. Македонський). Одночасно за три кілометри від неї почалось будівництво нового гірничого селища Білозерське.
У 1950 р. інститут «Донгіпрошахт» почав проектування (і швидко його завершив) ще двох невеликих шахт на березі річки Гнилуша - «Гнилушанські» № 1 і №2. Незабаром почалось і їх будівництво.
Будівництво селища шахти велось дуже швидко. 13 червня 1950 р. будівельна бригада І. Д. Медкова підготовила котлован для першого будинку, а вже через рік з'явились кілька вулиць майбутнього міста. Першою народилась вулиця Леніна. Швидко виникли квартали упорядкованих житлових будинків, магазинів, дитясла. В 1954 р. відкрито Білозерську міську лікарню, а в 1955 р. - школу № 12. Місто уже тоді мало 14 тис. кв. м. житла. Будівництво в місті в 50-60 роки здійснювали будівельні управління №1 і №2. Командирами будівництва були: начальники дільниць і виконроби М. І. Дердель. П. М. Степаненко, М. Й. Галайко, І. Я. Ксендюк, П. К. Ломов, М. І. Варнавський.
У 1956 р. Білозерське одержало статус селища міського типу. В цьому ж році тут відкрито новозбудований Будинок культури імені В. І. Леніна. У 1957 р. відкрита перша в селищі бібліотека шахти №3 «Добропілля», в 1958 р. - школа № 14, а в 1961р. - школа № 13.
У 1962 р. у Білозерському було відкрито гірничо-технічне училище №27, яке пізніше одержало назву профтехучилище №95 (нині - професійний гірничий ліцей). Першим його директором став Б. О. Бесєдін, а заступником по навчальній частині -1. Ю. Бескид (пізніше - директор).
У 1966 р. селище Білозерське одержало статус міста районного підпорядкування. Тут проживало тоді вже біля 18 тисяч жителів. У 1968 р. у Білозерському було збудовано спортивний комплекс імені Олександра Первія. В 1970 р. збудована школа №15. Того ж року було відкрито міську дитячу бібліотеку.
Значний вклад в розвиток міста Білозерського внесли його керівники - колишні голови міської ради М. А. Стукан, К. С. Леусенко, О. І. Сухінін, М. М. Малігон, нинішній міський голова М.О. Разуменко та директори шахт.
Народження Білозерського і його розвиток пов'язані з будівництвом шахт, з видобутком кам'яного вугілля, великі поклади якого знаходяться просто на його території.
Місто Білозерське-2008 р. Площа міста - 248 гектарів. Населення - 17,4 тис. чоловік (2004 р.). В місті: 2 вугільні підприємства (шахти «Білозерська» і «Новодонецька» ДП «Добропіллявугілля»), 4 загальноосвітні школи (ЗОШ №№ - 13, 14, 15, 18), професійний гірничий ліцей, 4 дитячі садки («Оленка», «Сонечко», «Росинка», «Райдуга»), Будинок культури шахти «Білозерська» (з народними ансамблями «Музики» — широко відомим на Донеччині, «Посмішка», «Радість»), 3 бібліотеки (1 міська і 2 - шахтні), клуб юного техніка, спорткомплекс імені Олександра Первія, плавбасейн, міська лікарня, парк культури, велика кількість магазинів, служби побуту.
Джерело матеріалу: Подолян В. Слово про Добропілля : роки, події, люди / В. Подолян. – Донецк, 2009. – 367 с. |